Przejdź do treści

wRadzyminie

Strona główna » Wybory 2024 na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Radzymin

Wybory 2024 na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Radzymin

  Tegoroczne wybory, to bardzo przejmujący temat w naszej gminie. Postanowiliśmy włączyć się w temat, zadając kandydatom pytania o interesujące nas kwestie dotyczące biznesu.

  Wybory 2024 na Stanowisko Burmistrza Gminy Radzymin

  Po informacji i zaproszeniu na spotkanie organizowane przez Radzymiński Klub Biznesu, z kandydatami na stanowisko burmistrza w dniu 4 kwietnia, mieliśmy w planach zadać nurtujące nas pytania na temat biznesu, osobiście, ale po kilku dniach od ogłoszenia spotkania, okazało się, że tylko 1 z kandydatów wybiera się na spotkanie.

  Dlatego w dniu 3 kwietnia zadaliśmy emailowo pytania wszystkim 5 kandydatom. Poniżej treść emaila:

  Dzień Dobry, Piszę do Pana jako niezależny biznesowy portal wRadzyminie.pl. W związku z Pana kandydaturą, chciałabym zadać pytania dotyczące naszej gminy w kwestii biznesu. Miałam zadać je osobiście podczas czwartkowego spotkania w Klubie Biznesu, ale wiem że Pana nie będzie, czy możliwe jest udzielenie odpowiedzi do 4/5.04, tak abyśmy mogli opublikować odpowiedzi na naszym kanale?

  1. W jaki sposób zajmie się Pan tematem lokalnego biznesu? Czy ma Pan plany i pomysły na wsparcie w rozwój lokalnych firm, jeśli tak, jakie?

  2. Czy ma Pan plany rozwoju karty mieszkańca RKM pod kątem korzyści dla przedsiębiorców, nie mieszkańców? W planach mamy również spontaniczne zorganizowanie debaty wyborczej, otwartej dla mieszkańców stacjonarnie w Radzyminie w Scena Cegielnia, z możliwością transmisji online oraz możliwością dołączenia przez kandydatów również online. Czy gdyby spotkanie odbyło się w dniu 5 kwietnia, w jakich godzinach mógłby Pan dołączyć, a także czy stacjonarnie czy online?

  W dniu 4 kwietnia wysłaliśmy ponownie emaila do kandydatów o treści:

  Dzień dobry Proszę o odpowiedzi na zadane pytania, do dnia jutrzejszego tj. 5 kwietnia godziny 12:00, poniewaz chcemy opublikować odpowiedzi na naszych kanałach. Jeśli do tego czasu nie otrzymamy odpowiedzi, poinformujemy że takiej odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Przy okazji podsyłam podstronę z sonda wyborcza zapraszam do śledzenia: https://wradzyminie.pl/wybory2024/

  Niestety otrzymaliśmy odpowiedź TYLKO od 1 kandydata, poniżej treść:

   

  Andrzej Złoch:

  Dzień dobry,

  Poniżej przedstawiam zarys programu, pomysłów naszego Komitetu (na podstawie pytań RKB )

  Jak ułatwić rozwój działalności przedsiębiorcom z gminy Radzymin?

  1)            Najpierw należy posłuchać przedsiębiorców, co im utrudnia rozwój działalności.

  2)            Dokonać analizy (w świetle obowiązujących przepisów), czy burmistrz/rada miejska może zaradzić tym problemom, podjąć inicjatywę uchwałodawczą i nie przeszkadzać przede wszystkim.

  3)            Uporządkować planowanie przestrzenne, ponieważ inwestorzy oraz przedsiębiorcy winni mieć przejrzysty obraz planu zagospodarowania przestrzennego Gminy na kolejne lata.

  4)            Ratusz, sprawy załatwiane w jednym okienku, kontakt z pracownikami urzędu także online w celu załatwienia prostych spraw,

  5)            podjęcie prac w celu utworzenia w Radzyminie Sądu Rejonowego ( w Radzyminie już działała delegatura Sądu Rejonowego w Wołominie )

  6)            udrożnienie Radzymina, inwestycje w drogi.

  7)            Program pomocy dla startupów.

  Rola biznesu a Pana wizja rozwoju miasta i gminy. Kierunki rozwoju gospodarczego gminy.

  1)            Zaproszenie do inwestowania w Gminie Radzymin dla m. in.  spółek z sektora SP, w tym poszukiwania inwestorów do inwestycji w Hotele z infrastrukturą dodatkową,  Centrum Sportowe – baseny, Centra Szkoleniowe – także sportowe, jak piłka nożna, tenis, Centrum Handlowe – kino. Budowa Hali Targowej Gminnej. Uważam, że inwestycje realizowane m. in. przez sektor spółek SP, mogłyby przyczynić się do poprawy komfortu życia mieszkańców. Duże inwestycje także sprzyjają rozwojowi małego biznesu, w tym usług. Zmieniłyby się znacząco perspektywy dla wszystkich przedsiębiorców i mieszkańców. Radzymin i okolice to także „sypialnia” dla pracujących w Warszawie, jako argument dla dużych inwestycji, że na terenie Gminy są zasoby ludzkie konieczne do pracy firmy, nie trzeba ich szukać dalej. 

  2)            Rozwój winien być zrównoważony – uwzględnianie i zaspokajanie potrzeb mieszkańców – ochrona środowiska – rozwój gospodarczy w oparciu o naturalne warunki (bliskość aglomeracji warszawskiej).

  3)            Określone Kierunki rozwoju – określane w oparciu o analizę rynku, pomysły i potrzeby lokalnych przedsiębiorców oraz mieszkańców.

  4)            Rola biznesu – rozumiana jako cenne źródło inspiracji, udział w budowie infrastruktury (partnerstwo publiczno-prywatne), tworzenia miejsc pracy.

  5)            Transparentność, jawność – realizowanie inwestycji winno odbywać się transparentnie i jawnie.

  Jakie jest Pana podejście do podatku od nieruchomości, które są najwyższe w powiecie, oraz ulg dla inwestorów.

  6)            Popieram obniżenie podatków od nieruchomości dla działalności gospodarczej. Pamiętajmy jednak, że podatki to jedno ze źródeł dochodów gminy – dochody to podstawa do realizacji zadań własnych wynikających z ustawy.

  7)            Nie podwyższać, szukając jednocześnie źródeł dochodów (środki  zewnętrzne).

  8)            Ulgi dla niszowych inwestycji.

  Jak planuje Pan rozwój komunikacji publicznej, aby pracownicy mieli ułatwiony dojazd do pracy

  1)            Komunikacja publiczna – sieć po analizie potrzeb (obciążenia w poszczególnych godzinach).

  2)            Rozwój komunikacji także we współpracy z ościennymi gminami.

  3)            Uwzględnianie potrzeb młodzieży dojeżdżającej do szkół.

  4)            Linie przyspieszone.

  Radzymińska Karta Mieszkańca – wynegocjowane zniżki dla mieszkańców korzystających z karty, zapewnienie dostępu do klienta przedsiębiorcom. Upowszechnienie i rozwiniecie programu.

   

  Krzysztof Chaciński w dniu 3 kwietnia odpowiedział:

  Witam, Przygotuje odpowiedzi na pytania. Co do debaty, mam zaplanowane wszystkie wieczory do ciszy wyborczej właśnie jako spotkania w mieszkańcami. Jestem jednak otwarty i jeśli do takiej debaty by doszło wezmę w niej udział, jeśli będą na niej wszyscy kandydaci, a jej forma będzie równa i obiektywna. Pozdrawiam, Krzysztof Chaciński

  W dniu 04.05 na sptokaniu w Radzymińskim Klubie, zadałam pytanie osobiście Panu Krzysztofowi, udzielił mi zdawkowych odpowiedzi i zaprosił do rozmowy i współpracy w zakresie pomysłów na RKM.

  Oczywiście po wyborach chętnie spotkam się z burmistrzem i porozmawiam na temat konkretów.

   

  Czy to oznacza, że kandydaci nie mają w swoich priorytetach przedsiębiorców? Wnioski wysuńcie sami….

  Nie lubimy obiecanek, raczej konkrety. Dlatego po wyborach wybierzemy się na spotkanie z burmistrzem i zapytamy go o konkretne rozwiązania i działania. W dniu dzisiejszym napisaliśmy również emaila do obecnie piastującego stanowisko burmistrza oraz do zespołu promocji, z propozycją spotkania i poruszenia kwestii nierównego traktowania lokalnych firm w kwestii publikowania na kanałach gminy informacji na temat firm. Szczegóły niebawem.

   

  pisała

  Patrycja Dubaniewicz

   

  Loading

  0 Recenzja

  Napisz recenzję