Każdego roku w okolicach listopadowego Święta Zmarłych mieszkańcy Radzymina i okolic mają możliwość uczestniczenia w wyjątkowej akcji patriotycznej, która pozwala uczcić pamięć bohaterów poległych w obronie Polski. Akcja “Zapal Znicz Bohaterom” jest inicjatywą, która łączy lokalną społeczność w duchu pamięci historycznej oraz wyrażania wdzięczności wobec tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny.
Akcja “Zapal Znicz Bohaterom” w Radzyminie – Płomień pamięci dla poległych
Historia akcji “Zapal Znicz Bohaterom” w Radzyminie
Radzymin, będący świadkiem wielu tragicznych wydarzeń i bohaterskich postaw, szczególnie upamiętnia Bitwę Warszawską – jedno z najważniejszych starć w historii Polski, nazywane “Cudem nad Wisłą”. To tu młodzi żołnierze Wojska Polskiego, wsparci przez lokalnych ochotników, zatrzymali nacierającą Armię Czerwoną, co miało kluczowe znaczenie dla utrzymania niepodległości Polski i ochrony Europy przed bolszewicką ofensywą. Akcja “Zapal Znicz Bohaterom” ma na celu upamiętnienie tych oraz innych bohaterów narodowych, którzy polegli w walce o Polskę, zarówno podczas tej bitwy, jak i w innych momentach polskiej historii. Jak mówią organizatorzy:
“Jak co roku spotykamy się by oddać hołd Bohaterom naszej wolności ,paląc znicze w miejscach pamięci a przy okazji jest to okazja do integracji mieszkańców Miasta i Gminy Radzymin . zapraszamy szczególnie dzieci i młodzież ,które to będą miały okazję posłuchać opowieści Rekonstruktorów Historycznych w umundurowaniu z 1920 roku o losach żołnierzy, broniących Radzymina na przestrzeni wieków.”
Jak wygląda akcja “Zapal Znicz Bohaterom” w Radzyminie
Udział w akcji “Zapal Znicz Bohaterom” jest otwarty dla każdego. Odbywał się 31 października o godzinie 18:30, na cmentarzu im. poległych Bohaterów Bitwy Warszawskiej. Uczestnicy gromadzą się na cmentarzu, niosąc biało-czerwone znicze, które zapalają przy grobach żołnierzy i innych bohaterów narodowych.
Sławomir Gajewski ze stowarzyszenia historycznego Ziemii Radzymińskiej, przywitał wszystkich uczestników gości, a byli to m.in mieszkańcy, uczniowie, Stowarzyszenie 201 Ochotniczego Pułk Szwoleżerów, Zakon Rycerzy Świętego Jana Pawła II z Radzymina, Międzyszkolny Klub AK Ziemi Radzymińskiej z Panem profesorem Władysławem Kolatorskim na czele. Na koniec zwrócił się:
“A ale przede wszystkim witam młodzież, młodzież, dzieci, to wam bardzo dziękuję, że przyszliście, dzisiaj w ten wieczór, zamiast spędzić czas inaczej, chcecie spędzić ten czas z nami, Chcecie posłuchać (…), największy ciężar walk na odcinku Radzymińskiej wzdłuż Słupna, po to tylko, by Radzymiń został odbity i został odbity, przechodził jednak z rąk do rąk 14 sierpnia, gdy od strony Ciemnego i Helenowa atakowali Bolszewicy, mając tylko 140 pocisków armatnich strzelając na wprost. Wileński pułk ruszył 14 sierpnia przed południem do ataku, tracąc przy tym masę zabitych i rannych. Przede wszystkim zginął dowódca, bohaterski dowódca pierwszego batalionu, kapitan Downar Zapolski, Ryszard Downar Zapolski , zapamiętajcie to nazwisko. Otóż kapitan, aby ocalić pułk, który wycofywał się w tych, jakże jakże gorących walkach o Radzymin o Słupno Cegielnie poległ. pozwalając tym samym wycofać się pozostałym batalionom, jak powiada przekaz, umarł z papierosem w zębach, kiedy już ostatnie bataliony wycofały się, jego ostatnie słowa były, „No na ten raz jestem już zabity” umarł spokojnie, ze spokojem, ale ocalił pułk, ocalił Radzymin cześć jego pamięci, prosimy pierwsze dwie osoby o zapalenie światła pamięci tutaj w tym miejscu.”
Znaczenie Akcji “Zapal Znicz Bohaterom” dla społeczności lokalnej
Dla mieszkańców Radzymina akcja “Zapal Znicz Bohaterom” to znacznie więcej niż tylko uroczystość, to sposób na przekazywanie wartości patriotycznych, na przypomnienie, że historia nie jest zamkniętym rozdziałem, lecz ciągle wpływa na naszą teraźniejszość. Akcja “Zapal Znicz Bohaterom” odbyła się już po raz III i jest pięknym przykładem tego, jak lokalna społeczność może wspólnie pielęgnować historię i szacunek dla tradycji, jednocześnie przekazując młodszym pokoleniom niezwykle ważne wartości. To chwila, gdy w ciszy i zadumie oddajemy hołd tym, którzy nigdy nie wrócili do swoich domów, by żyć w wolnej Polsce.
Znicze zapewniał SH Ziemii Radzymińskiej.
Partnerzy Wydarzenia:
- Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemii Radzymińskiej
- Stowarzyszenie Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej w barwach 201 Pułku Szwoleżerów z Radzymina
- Zakon Rycerzy Św. Jana Pawła II w Radzyminie Chorągiew XXXVII.
Byłem zapalić i ja, choć mieszkańcem Radzymina nie jestem, bywam tu jednak często w sezonie letnim.